Befeszült és az auráját féltette Ruszin-Szendi Romulusz, amikor Ukrajna NATO-csatlakozásáról kérdeztük (VIDEÓ)

Extrém módszerrel táncolt el a válasz elől Magyar Péter embere.

Szépen haladt a katonai karrierje, egészen a Magyar Honvédség főparancsnokságáig vitte. Aztán hirtelen idő előtt leváltották, megsértődhetett, leszerelt, és beállt Magyar Péter mögé. Azóta rázós ügyek derülnek ki róla. Ruszin-Szendi Romulusz portréja.
Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség korábbi főparancsnoka 2025. február 15-én tűnt fel a Tisza Párt kongresszusán, bírálva az Orbán-kormány védelmi politikáját.
Pedig 2021-ben az akkori államfő, Áder János nevezte ki főparancsnoknak a Honvédség élére. Igaz, 2026-ig maradt volna eme tisztségében, 2023. április 27-én azonban felmentette Novák Katalin köztársasági elnök, és Böröndi Gábor altábornagyot nevezte ki a helyére.
Azaz Ruszin-Szendi Romulusz valószínűleg sértett ember.
Ruszin-Szendi a honvedelem.hunak adott, 2019-es interjúja szerint az egri Lenkey János Honvéd Középiskola és Kollégiumban érettségizett, majd Szentendrén, a Kossuth Lajos Katonai Főiskolán végzett földmérő és tüzér szakon. Katonai szolgálatát Tapolcán, a Csobánc sorozatvető-ezrednél kezdte meg, majd a pécsi tüzérdandár sorozatvető-osztályához került. Az egyetem elvégzése után Székesfehérváron, az akkori Szárazföldi Parancsnokságon hadműveleti főtisztként folytatta pályafutását. Innen Tatára került megbízott hadműveleti főnöknek.
2003–2004-ben az MH Szárazföldi Parancsnokságán, Székesfehérváron volt doktrinális főtiszt a hadműveleti főnökségen. Ezt követően Tatára került az MH 25. Klapka György Lövészdandárhoz, előbb mint hadműveleti részlegvezető, majd megbízott hadműveleti főnök. 2006-ban került Szolnokra, az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóaljához mint törzsfőnök (egyben ejtőernyős parancsnokhelyettes) – mely idő alatt megbízott parancsnok is volt (2007–2008) –, 2008-tól pedig a zászlóalj parancsnokhelyettese. 2009. június 1-jével helyezték át – az ugyancsak Szolnokon települő – 25/88 Könnyű Vegyes Zászlóalj állományába, ahol előbb parancsnokhelyettes, majd 2009 és 2013 között a katonai szervezet parancsnoka volt.
Az amerikai War College elvégzése és a PhD-fokozat megszerzése után a Honvéd Vezérkarnál folytatta szolgálatát, ahol megbízott hadműveleti csoportfőnök is volt. Innen vezetett az útja Debrecenbe, majd a Honvédelmi Minisztériumba, ahol a miniszteri titkárság vezetője volt. Időközben két missziót is teljesített, Afganisztánban és Irakban.
A ranglétrán is fokozatosan haladt előre, és képezte is magát. 2010-ben doktorált a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen, és Amerikában is tanult, ott szerzett felsővezetői katonai végzettséget. 2007-8-ban Irakban, 2011-12-ben Afganisztánban volt külföldi szolgálaton. Utóbbi helyen Baglán tartományban a NATO-erők feladatainak összehangolásáért is felelt.
A Honvéd Vezérkar hadműveleti csoportfőnökségén a szárazföldi haderőnemi osztály osztályvezetői – közben, majd egy évig megbízott csoportfőnöki – beosztását töltötte be 2014-től 2016-ig, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár élére történő parancsnoki kinevezéséig, melyet 2019-ig vezetett Debrecenből.
Miután 2019-ben Debrecen Város Napja alkalmából dandártábornokként Pro Urbe-díjat vehetett át Papp László polgármestertől, azt nyilatkozta: „Nekem megadatott, hogy ha egyenruhában sétáltam Debrecen főterén, akkor a gyerekek és felnőttek megállítottak, hogy szelfit csináljanak velem.” Hozzátette: „Ezeket, a civil a kitüntetéseket nem tudjuk kitenni a zubbonyunkra, a mellünkre, a helyük ugyanis a szívünkben és a lelkünkben van.”
Azt is mondta:
Sajnos mindenki emlékszik még arra az időszakra, amikor azt javasoltuk a bajtársainknak, hogy ha nem feltétlenül muszáj, akkor egyenruhában ne menjenek ki a laktanyából. Szerencsére ennek az időszaknak már vége.
Ehhez hasonlót már Szolnokon és Nyíregyházán is tapasztaltam, ahol ugyancsak szeretik és elismerik a katonákat. Korábban azonban csak külföldről tudtam ilyenre példát hozni.”
Már a Honvédség parancsnokaként kapott címzetes egyetemi tanári címet a Debreceni Egyetemen. Mindemellett a Magyar Tudományos Akadémia Pro Scientia Aranyérmese, a Magyar Hadtudományi Társaság Korponay János-emlékgyűrű tulajdonosa és a Miskolci Egyetem díszpolgára lett. 2016-ban – „két évtizedes katonai szolgálata alatt végzett elkötelezett és kimagasló színvonalú szakmai és vezetői munkája elismeréseként” – Áder János államfőtől megkapta a Magyar Érdemrend lovagkeresztje katonai tagozatának kitüntetését.
2019 január-februárjában a MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság parancsnoka, majd 2019. március 1-től 2020. március 31-ig a honvédelmi miniszter titkárságvezetője volt. 2020. április elsejével váltotta Erdélyi Lajost a Honvédelmi Minisztérium humánpolitikáért felelős helyettes államtitkári székben.
A katona a legfiatalabb parancsnok volt a magyar történelemben, aki a hadsereg élén állt.
Aztán felmentését követően, 2023. június 23-án távozott a Magyar Honvédség kötelékéből. Ekkor még úgy szóltak a hírek, hogy Ruszin-Szendi diplomataként folytathatja, akár Ankarában.
Majd rá nyolc hónapra feltűnt a Tisza Párt rendezvényén. Egy nappal azelőtt sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudta a volt vezérkari főnök, hogy az ellenzéki párt szakpolitikusa lesz.
Kósa Lajos „nagy csalódásnak” nevezte a katona lépését, hozzátéve: az árulás nem magyarázható.
Volt kollégái levelet írtak a Honvédelmi Minisztériumnak, amiben kifogásolták egykori főnökük közéleti szerepvállalását, ami szerintük megoszthatja és elbizonytalaníthatja a Honvédséget.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Kossuth Rádióban kifejtette: a vezérkari főnökök testületi ethosza az, hogy kerülik a pártpolitikát és a mindenkori magyar kormányhoz lojálisak, ez a helyes felfogás a Honvédséget illetően. Hozzátette: Ruszin-Szendi Romulusz „folyamatos szerepzavarban van”, és „beszél, beszél, beszél”.
A miniszter felidézte, hogy amikor
Ruszin-Szendi még vezérkari főnökként tárgyalt az ukrán védelmi miniszterrel, támogatásáról biztosította őt, valamint tárgyalt az odesszai és harkivi polgármesterrel.
A miniszter feltette a kérdést: milyen mandátum alapján tárgyalt a vezérkari főnök a politikai szereplőkkel?
Ezután derült ki, hogy Ruszin-Szendi Romulusz Dunakeszin egy majd’ egymilliárd forintos, pontosabban 928 millió forintos szolgálati villát építtetett magának az állam pénzén. Szolgálati villa jár a Honvédség vezetőinek, ám a korábbi vezetők ilyen villái hatodába kerültek Ruszin-Szendiének.
Ruszin-Szendi ugyanakkor a Telexnek azt nyilatkozta: ő sem megrendelő, sem tulajdonos, az ingatlan megvásárlását és kezelését a Honvédelmi Minisztérium háttérintézménye végezte, és az a mindenkori vezérkari főnök szolgálati rezidenciájaként funkcionált. Ruszin-Szendi szerint a kivitelezési munkálatokkal, a megbízásokkal és a konkrét költségekkel kapcsolatban csak az ingatlankezelő tud érdemi tájékoztatást adni. Ugyanakkor
nem adott magyarázatot arra, hogy miként kerülhetett az épület üvegfelületeire a monogramja és a családi címere, valamint hogyan kerülhetett a lakásba egy személyre szabott tükrös berendezés.
A honvédelmi miniszter vizsgálatot indított a villaügyben.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem kis kitette a volt vezérkari főnök szűrét, mivel: „az NKE kutatójaként, kiemelten magas rangú és beosztású volt katonaként olyan kijelentéseket tett nyilvánosan, amelyek hátrányosan érinthetik az NKE egyik meghatározó feladatát, a honvéd tisztképzés hatékonyságát, s csökkenthetik a kedvet a katonai, illetve egyéb más hivatásos pálya iránt”.
Egy Csongrád-Csanád vármegyei Magyar Péter-féle fellépésen lapunk riportere Ukrajna NATO-csatlakozásáról kérdezte a volt katonát, aki elég goromba módon hárította a kérdést, mondván, majd Szegeden beszél a kérdésről, mert most nem akar, és arra szólította fel kollégánkat, hogy „menjen el az aurájából”.
Ezt is ajánljuk a témában
Extrém módszerrel táncolt el a válasz elől Magyar Péter embere.
Nem sokkal később Szalay-Bobrovniczky Kristóf belső vizsgálatot rendelt el a volt vezérkarfőnök nemzetközi szerepvállalásai tekintetében, konkrétan azzal kapcsolatban, hogy
vajon Ruszin-Szendi a hivatalos NATO-ülések alkalmával a magyar kormányzati álláspontot képviselte-e az orosz-ukrán háború kérdésében,
hogy az említett találkozókon a kapott hivatalos mandátum szerint, illetve az azokról általa készített jelentéseknek megfelelően járt-e el a valóságban a volt tábornok.
A következő sajtóértesülés az volt, hogy Ruszin-Szendi Romulusz tb-kártyára rendelt magának zsírleszívást. Az ilyen beavatkozások ára 6-700 ezer forint.
Ruszin-Szendi egy Facebook-oldalára feltöltött videóban reagált: „ha egy vezérkarfőnök bemegy a Honvédkórházba, hogy ellássák a problémáit, ez azt gondolom, nem tartozik senki másra, csak rá és az orvosára”. Majd egy „miniszter úr” által indított vizsgálatra is utal, és bízik benne, hogy az ki fog terjedni arra is, miként kerültek nyilvánosságra a személyes adatai.
Március végén Kispesten tartott előadást a volt vezérkari főnök, ahol nem válaszolt a kérdéseinkre.
Ezt is ajánljuk a témában
Sokatmondó jelenet zajlott le a Mandiner kamerái előtt.
Eddig megjelent cikkünk a témábanMagyar Péter kezdő 11-e: Bódis Kriszta, aki a rezsicsökkentést ártalmasnak, a migrációt lehetőségnek tartja. |
Nyitókép: Mandiner-szerkesztés